Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Ortodoncja dziecięca na topie
  • 02-01-2009
 

Ortodonci zacierają ręce: pacjentów im na pewno nie zabraknie, a z powodu obecnych niewielkich kontraktów z NFZ prywatne gabinety już teraz mają mnóstwo roboty. Ortodoncja dziecięca staje się powoli równie dochodową dziedziną jak tradycyjna stomatologia. Próchnica atakuje coraz młodsze dzieci, a nieleczone zęby trzeba w końcu usuwać; w efekcie mogą pojawiać się wady zgryzu. Obowiązkiem rodziców jest zadbać tak o leczenie zachowawcze uzębienia jak i wyprostowanie zgryzu malca.

- Już trzylatków atakuje próchnica. Bardzo małym dzieciom psują się zęby i trzeba je usuwać. A mleczaki maluchy powinny tracić w naturalny sposób. I jakie są tego skutki? Krzywy zgryz, który często wymaga dużej korekty. Na brak pacjentów nie mogę więc narzekać - przyznaje jeden z bydgoskich ortodontów

Przepisy określają, że dziecku do 12 r.ż. przysługuje jeden ruchomy aparat na zęby. Na wizytę u państwowego ortodonty czeka się nawet kilkanaście miesięcy. Nie każdy może lub chce tak długo czekać. W praktyce oznacza to, iż sporo dzieci jest leczonych prywatnie.

Ortodonta przyjmujący prywatnie liczy za leczenie oraz za wykonanie aparatu. I to całkiem sporo. Jedynym plusem jest w tym przypadku znacznie krótszy czas oczekiwania na wizytę.

- Udało mi się zapisać syna na termin za dwa tygodnie - przyznaje mama 9-letniego chłopca. - Tyle że za wizytę będę musiała zapłacić 150 złotych i do tego jeszcze 400 złotych za aparat.

Na jednej wizycie się nie skończy – w czasie całego leczenia jest ich kilkanaście albo i więcej. Dla wielu rodzin to wysoki, nieunikniony wydatek.

- Nie przerwę przecież synowi leczenia, kiedy jego zgryz powoli zaczyna wyglądać tak, jak powinien – mówi jedna z mam. -No cóż, chyba będzie trzeba zapłacić...

Dziecięce zgryzy najczęściej prostuje się aparatami ruchomymi – kosztują od 300 do 900 zł. Dorośli mogą skorzystać z oferty na aparaty stałe, których ceny kształtują się w przedziale 1500 – 2500 zł. Nowoczesne aparaty są wykonane z różnych tworzyw, mogą być kolorowe a nawet zdobione – wszystko zależy od kwoty, jaką pacjent jest w stanie wydać na urządzenie.

Ortodontyczne leczenie refundowane u dzieci obejmuje:

  • leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatu ruchomego jedno i dwuszczękowego do ukończenia przez dziecko 12 r.ż.

  • wizyty kontrolne u ortodonty do 13 r.ż dziecka

  • naprawa uszkodzonego aparatu nabytego w ramach leczenia finansowanego ze środków publicznych.

Źródło: „Gazeta Pomorska”, „Nowa Trybuna Opolska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS