Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-12-2017
Wydawać by się mogło, że w leczeniu wad zgryzu wymyślono już wszystko, co możliwe. Naukowcy z KAUST (King Abdullah University of Science and Technology) udowodnili, że można jeszcze więcej. Opracowali bowiem inteligentny aparat ortodontyczny, zapewniający prostowanie zgryzu i od razu fototerapię tkanek miękkich i twardych. Aparat ma postać miękkiej szyny, drukowanej w technologii 3D, w którą wbudowany jest elastyczny pasek LED-owy z towarzyszącym mu systemem równie elastycznych baterii litowo-jonowych. Z uwagi na to, że na każdy ząb przypada jedna dioda LED, fototerapia prowadzona w paśmie bliskiej podczerwieni może być precyzyjna i punktowa – tam, gdzie jest niezbędna lub wymagana.
Wytworzenie elastycznej baterii, którą można w bezpieczny sposób wykorzystywać w jamie ustnej, wymagało opracowania innowacyjnego systemu jej wytwarzania. Naukowcy usunęli krzemowe podłoże, które stosowane jest w tradycyjnych bateriach tego typu i poddali bombardowaniu jonami w technice suchego trawienia. Uzyskano w ten sposób akumulator elastyczny, cieńszy oraz – co istotne – o nadal bardzo wysokiej pojemności. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa użytkownikowi, baterie zatopione są w miękkich koszulkach polimerowych.
Innowacyjny aparat ortodontyczny do jednoczesnej fototerapii ma przyspieszyć leczenie wad zgryzu, obniżyć koszty terapii, zapewniać szybką regenerację tkanki kostnej i chronić szkliwo.
Czy stanie się przedmiotem zainteresowania NFZ?
Źródło: eenewseurope.com