Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-03-2017
Wyniki najnowszego badania przeglądowego na temat wpływu substancji psychoaktywnych, które opublikowane zostało w periodyku naukowym „Addiction”, nie pozostawiają złudzeń: osoby zażywające narkotyki mają więcej problemów ze zdrowiem jamy ustnej i mniejsze szanse na otrzymanie pomocy stomatologicznej niż inni pacjenci. Częściej występuje próchnica, choroby przyzębia pojawiają się już w młodym wieku, a na śluzówce jamy ustnej częściej tworzą się stany zapalne. Negatywne skutki zażywania narkotyków to rezultaty wywołanej tymi substancjami suchości w jamie ustnej, złych nawyków żywieniowych i higienicznych oraz braku systematycznej opieki dentystycznej.
Stomatolodzy mogą być pierwszymi lekarzami, którzy podczas wizyty kontrolnej zauważą w jamie ustnej pacjenta zmiany nasuwające podejrzenie, że osoba ta używa narkotyków. Wyrazistym tego przykładem są choroby przyzębia występujące w młodym wieku. Dentysta powinien takiego pacjenta skierować na konsultacje z lekarzem ogólnym.
Próchnica i zaawansowane choroby przyzębia u narkomanów powinny być leczone jak najszybciej, ale problem z tą grupą pacjentów polega na tym, że często pozostają oni poza zasięgiem działania publicznego systemu opieki zdrowotnej. Z powodu uzależnienia mogą też pojawić się u nich trudności z działaniem leków przeciwbólowych i środków znieczulających.
Źródło: „Addiction”