Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-04-2016
Homeopatia jest w powszechnym użytku w Europie Zachodniej; w Polsce uprawia ją część lekarzy, a reszta pozostaje nastawiona sceptycznie lub negatywnie. Drugą grupę usatysfakcjonuje zapewne informacja, że ukazał się raport, który powstał po badaniu wykonanym przez zespół naukowców z Bond University pod kierunkiem prof. Paula Glasziou na zlecenie Australijskiej Narodowej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC). Wynika z niego, że nie ma niepodważalnych dowodów na to, iż homeopatia jest skuteczną metodą terapeutyczną. Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu 57 przeglądów systematycznych obejmujących wyniki 176 badań nad skutecznością homeopatii w leczeniu 68 różnych jednostek chorobowych. Wskazali, że w części przypadków efekty leczenia środkami homeopatycznymi są równoważne z efektem placebo, na część jednostek chorobowych preparaty te nie działają wcale, a badaniom, które wykazywały skuteczność terapeutyczną środków homeopatycznych, zarzucono błędy metodologiczne i zbyt małą liczbę uczestników badania.
Dwa lata temu Uniwersytet Śląski uruchomił studia podyplomowe z zakresu homeopatii. Sens korzystania z nich w świetle wyników przytoczonego badania pozostaje pod znakiem zapytania. W mocy pozostaje też oświadczenie Naczelnej Izby Lekarskiej wydane 11.04.2014 r., w którym czytamy: „(...) produkty homeopatyczne są dopuszczone do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a niektóre dostępne są wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Nie zmienia to faktu, iż brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tych środków”. NIL zaapelował też do lekarzy i dentystów o rozwagę w korzystaniu ze szkoleń z zakresu stosowania metod o niepotwierdzonej naukowo skuteczności.
Zwolennicy homeopatii argumentują, że stosowanie tej metody nie zaszkodzi, a może pomóc. Przeciwnicy wskazują na potencjalną szkodliwość wynikającą z faktu, że pacjent może ryzykować zdrowie, rezygnując z terapii o sprawdzonej skuteczności.
Źródło: „Zdrowie”