Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-02-2016
Mieszkańcy Małopolski nie mają powodów do radości, jeśli chodzi o ochronę i ratowanie zdrowia. Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że szpitale w tym regionie Polski wydają na leczenie najmniej w skali całego kraju, a kolejki do lekarzy wydłużyły się jeszcze bardziej i pacjenci nie mają równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Problemy są także z dostępem do świadczeń stomatologicznych. Mieszkańcy aż 20 powiatów nie mają możliwości korzystania z bezpłatnej opieki dentystycznej w ramach pomocy doraźnej, natomiast na leczenie protetyczne nie mogą liczyć Małopolanie z 8 powiatów.
Zaskoczenie może budzić też wysokość kwot, jakie przeznaczane są na profilaktykę (całą, a nie tylko stomatologiczną): na jednego mieszkańca tego rejonu w 2014 r. wydano... ok. 3 zł (słownie: trzy złote). Dwukrotnie więcej wydano na zabezpieczenie zdrowia na Śląsku, a nieco mniej w Lubuskiem.
Wg kontrolerów za nierówny dostęp do leczenia nie ponosi winy NFZ. „Wynika to przede wszystkim z nierównomiernego rozmieszczenia bazy leczniczej oraz deficytu lekarzy specjalistów” – zapisano w raporcie NIK.
Źródło: „Dziennik Polski”