Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-02-2016
„Zbliżający się Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI, który od 7 do 10 września tego roku odbędzie się w Poznaniu, będzie okazją do przypomnienia, że profilaktyka fluorkowa jest metodą zapobiegania chorobie próchnicowej o udowodnionej skuteczności. Nie mają co do tego wątpliwości zarówno krajowi specjaliści z zakresu stomatologii i pediatrii, jak i eksperci FDI [Światowa Federacja Dentystyczna – przyp. red.]” – informuje „Gazeta Lekarska” w wydaniu z dn. 29.01.2016 r.
Do skuteczności fluoru, który chroni zęby przez próchnicą, dziś nie ma już żadnych wątpliwości; podobnie, jak do zasadności stosowania preparatów fluorkowych u dzieci, młodzieży i dorosłych w zapobieganiu niszczeniu szkliwa. Jednak fluor stosunkowo szybko można przedawkować. O zasadności monitorowania ilości przyjmowanego fluoru mówi od 1994 roku roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
- Bezpieczeństwo profilaktyki fluorkowej zależy od poziomu ekspozycji pacjenta na związki fluoru. Mówimy o związku, który posiada wysoką cytotoksyczność, a różnica między dawką toksyczną i dawką leczniczą jest niewielka, to wymaga bardzo rozważnego postępowania. Nieprzestrzeganie zasad profilaktyki fluorkowej jest czynnikiem ryzyka zatruć ostrych i przewlekłych - przypomina prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.
Warunkiem bezpieczeństwa, ale i skuteczności profilaktyki fluorkowej jest przestrzeganie zasady indywidualnego doboru dawki, częstotliwości stosowania preparatów zawierających ten pierwiastek oraz doboru samej metody prewencyjnej. W zapobieganie próchnicy u dzieci i młodzieży z wykorzystaniem profilaktyki fluorkowej powinni być zaangażowani stomatolodzy, higienistki stomatologiczne i personel medyczny niezwiązany zawodowo z gabinetem dentystycznym.
Źródło: „Gazeta Lekarska”