Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-08-2015
Przepisy NFZ dotyczące wymogów stawianych gabinetom funkcjonującym w placówkach oświatowych na tyle skutecznie blokowały dostęp do kontraktów, że opieka stomatologiczna w szkole na chwilę obecną działa w formie szczątkowej. Ponadto dostęp dzieci do leczenia zębów w gabinetach ogólnodostępnych jest utrudniony, ponieważ nie każdy stomatolog chce lub umie zajmować się wymagającym małym pacjentem.
Po fali krytyki, jaka dotyka od kilku lat Fundusz Zdrowia za utrudnienia w dostępie dzieci i uczniów do świadczeń stomatologicznych, pojawiła się szansa na zmianę na lepsze. NFZ przedstawił bowiem dwa projekty zarządzeń. „Proponowane zmiany mają na celu ograniczenie barier w dostępności do świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. r.ż., poprawę warunków wczesnego wykrywania i leczenia próchnicy oraz stworzenie warunków dla skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej u dzieci i młodzieży” – czytamy na stronie Funduszu.
Ważne jest, że przy rozpatrywaniu oferty świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy w zakresach: świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia i świadczenia ogólnostomatologiczne, preferowane będą i dodatkowo oceniane:
-
posiadanie przez oferenta zawartego z dyrektorem placówki oświatowej porozumienia o współpracy w zakresie obejmowania opieką stomatologiczną uczniów uczęszczających do tej placówki;
-
lokalizacja miejsca udzielania świadczeń (gabinetu stomatologicznego) na jej terenie.
Źródło: NFZ