Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-06-2015
Dzięki badaniu, któremu w Cleveland w USA poddano grupę 27 mężczyzn ze stwierdzonym zapaleniem przyzębia i chorobą gruczołu krokowego, udało się udowodnić, że leczenie niechirurgiczne stanów zapalnych toczących się w przyzębiu korzystnie wpływa na redukcję stanu zapalnego prostaty. W trakcie badania leczone było jedynie chore przyzębie – niechirurgicznie, natomiast nie podejmowano terapii stanu zapalnego gruczołu krokowego. Przed rozpoczęciem eksperymentu u każdego uczestnika oznaczono poziom PSA – antygenu specyficznego dla prostaty, którego poziom jest znacząco wyższy u osób zmagających się z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem zapalenia i podczas choroby nowotworowej gruczołu krokowego.
Naukowcy wskazują, że spadek poziomu PSA odnotowano w 8 tygodni po przeprowadzeniu leczenia przyzębia. Zjawisko to zaobserwowano u 21 uczestników badania. Co najciekawsze: największą korzyść z terapii odnotowano u mężczyzn, u których w początkowym badaniu stwierdzono najwyższe poziomy PSA.
Wyniki opublikowane zostały w „Dentistry Journal” i są kolejnym potwierdzeniem na silne związki między zdrowiem tkanek jamy ustnej a pozostałymi strukturami organizmu.
Źródło: „Dental Tribune”