Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-04-2015
Naukowcy z Uniwersytetów w Rochester i w Pensylwanii odkryli nowy sposób na skuteczne dostarczanie do wnętrza płytki nazębnej leków zwalczających bakterie próchnicy i inne czynniki zapalne – który daje efekty nawet w obecności śliny. To efekt poszukiwań rozwiązania, które miało umożliwić utrzymanie się medykamentu na powierzchni zęba, a jednocześnie zapewnić jego uwalnianie się dokładnie w tym momencie, w którym jego obecność byłaby najbardziej pożądana ze względów medycznych. Odkrycie wielkie rangą, ponieważ niesie nadzieję na skuteczniejszą terapię antybakteryjną – nawet w obecności biofilmu z płytki.
Zespoły uczonych skupiły się na nanocząstkach. Kluczem do sukcesu okazała się specjalna budowa molekuł: z zewnątrz warstwa dodatnio naładowanego polimeru, wewnątrz warstwa z dwóch rodzajów polimerów: hydrofobowych, które zabezpieczają lek znajdujący się w centrum cząstki, oraz zmieniających właściwości w zależności od wartości pH.
W badaniach na szczurach okazało się, że tak skonstruowane nanocząstki nie tylko mogą przyczepiać się do powierzchni szkliwa i utrzymywać na płytce nazębnej pomimo omywania zębów śliną, ale również będą mogły uwalniać zawarte w ich wnętrzu leki bakteriobójcze podczas spadku pH po posiłku – czyli wtedy, gdy aktywność bakterii wytwarzających z cukru szkodliwe dla szkliwa kwasy jest największa.
Doniesienie na ten temat ukazało się w najnowszym numerze czasopisma ACS Nano.
Źródło: Dentistry Today