Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 24-04-2015
Turystyka stomatologiczna i medyczna w naszym kraju kwitnie, ale dentyści i lekarze obserwują też inne zjawisko: do Polski na leczenie zębów przyjeżdżają rodzimi emigranci, którzy od kilku, kilkunastu lat mieszkają za granicą. Powodem powrotów po zdrowie do ojczyzny są nie tylko zdecydowanie niższe koszty zabiegów, ale również zaufanie, jakie ma się do lekarzy. Okazuje się, że wielu rodaków emigrantów jest przekonanych, iż lekarze w Polsce leczą lepiej i skuteczniej niż medycy pracujący w kraju, gdzie te osoby obecnie mieszkają. Co więcej: lekarze polskiej narodowości zdobyli większe zaufanie u pacjentów – rodaków także za granicą: Polak woli pójść do lekarza Polaka niż np. do Anglika.
Znamienne jest, że lekarze w naszym kraju obserwują też inny trend: emigranci wolą w Polsce a nie za granicą leczyć ciężkie przypadłości i poddawać się skomplikowanym zabiegom medycznym. To świadczy o wielkim zaufaniu do rodzimej służby zdrowia.
Emigranci z Polski znają realia pracy służby zdrowia zarówno tam, gdzie obecnie mieszkają, jak i w ojczyźnie. Wiedzą, że pomimo nie najlepszej organizacji pracy polskich służb medycznych i trudności, z jakimi borykają się szpitale i poradnie, to jednak na obczyźnie mają często bardziej utrudniony dostęp do lekarzy niż w kraju przodków. Co ciekawe, wielu pacjentów emigrantów deklaruje, że czynnikiem, który zdecydował o przeprowadzeniu poważnego leczenia w Polsce a nie za granicą, była znakomita opinia o fachowości konkretnego ośrodka i wysokich kompetencjach lekarzy nie zaś dużo niższe koszty.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”