Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 16-04-2015
„Z kilkudziesięciu skarg, jakie złożyli uczestnicy zeszłorocznego konkursu na rehabilitację, śląski NFZ nie uwzględnił ani jednej. Najbardziej uparci poskarżyli się w sądzie i wygrywają” – informuje „Gazeta Wyborcza” w wydaniu z dnia 25.03.2015 r.
W zeszłym roku gorąco było wokół ustalania kontraktów na rehabilitację na Mazowszu. W efekcie dyrektor tamtejszego oddziału Funduszu zdrowia unieważnił postępowanie i ogłosił nowy konkurs na kontrakty. Temperatura zrobiła się też wysoka wokół kontraktów zawieranych na Śląsku, kiedy to NFZ bronił przedziwnych ustaleń, które naruszały interesy podmiotów starających się o kontrakty. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że NFZ niesłusznie odrzucił jedną ze skarg dotyczących podziału pieniędzy na porady lekarskie wniesioną przez osobę biorącą udział w staraniach o kontrakt. Na decyzję sądu czekają jeszcze trzy z odrzuconych przez NFZ „z powodów formalnych” skarg.
Trudno powiedzieć, czy sądowe rozstrzygnięcia cokolwiek dają, ponieważ praktyka pokazuje, że nawet jeśli są korzystne dla świadczeniodawców, to lecznice i tak kontraktów nie odzyskują. Bywa i tak, że nieudzielenie kontraktu okazuje się końcem istnienia całych oddziałów szpitalnych. NFZ tłumaczy się ciągle tak samo: że to nie urzędnicy są winni temu, co się dzieje, ponieważ o tym, kto dostanie umowę, decyduje system informatyczny. Niemniej, świadczeniodawcy wskazują na nierówne traktowanie oferentów i nie zamierzają tak tego zostawić. Rozważają doniesienie do prokuratury.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”