Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-03-2015
„Jestem emerytowanym lekarzem i dorabiam sobie do emerytury, świadcząc usługi. Od 1 marca musiałem założyć kasę fiskalną, żeby wystawiać indywidualnym pacjentom paragony. Jak szczegółowe powinny być umieszczone na nich nazwy” – pyta czytelnik „Dziennika Gazety Prawnej” (wyd. z dn. 12.03.2015 r.).
Po zmianie przepisów lekarze i lekarze dentyści wykonujący sprzedaż usług medycznych na rzecz osób fizycznych nieprowadzających działalności gospodarczej muszą od 1 marca posiadać kasę fiskalną i ewidencjonować obrót przy użyciu tego urządzenia – także wtedy, gdy płatność jest wykonywana przelewem na rachunek bankowy usługodawcy. Na paragonie wystawianym jako potwierdzenie zrealizowania transakcji można umieścić informacje odwołujące się do stosowanego u siebie cennika. Zatem nie umieszczamy zwrotów ogólnych typu usługa stomatologiczna, ale precyzujemy, np. usunięcie zęba, wypełnienie, piaskowanie.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2013 r. odniósł się do kwestii nazewnictwa stosowanego na paragonach wystawianych przy udzielaniu usług z zakresu ratowania, przywracania i ochrony zdrowia z zakresu okulistyki. „Za prawidłowe uznał nazwy: usługi medyczne w zakresie profilaktyki zdrowotnej, usługi medyczne w zakresie chirurgii okulistycznej, usługi medyczne leczenia zachowawczego gałki ocznej, pozostałe usługi medyczne – z rozszerzeniem: zabieg, leczenie jedno oko lub leczenie dwoje oczu. Wszystkim tym usługom można przyporządkować właściwą stawkę VAT, bez uszczegóławiania zastosowanych procedur medycznych, tj. z zachowaniem tajemnicy lekarskiej” – podaje „DGP”.
W powyższej interpretacji znalazło się też twierdzenie, że stosowanie jednej nazwy do kilku świadczeń jest dozwolone także wtedy, gdy są one oferowane po różnych cenach – przy założeniu, że nie mają do nich zastosowania odrębne zasady opodatkowania (np. zwolnienie z podatku bądź opodatkowanie według właściwych, odmiennych stawek).
Eksperci skarbowi również są przekonani, że na paragonie wystawianym u dentysty powinna pojawiać się konkretna nazwa usługi, która jak najbardziej może odwoływać się do własnego cennika stosowanego przez stomatologa, czyli np. ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe czy przegląd zębów.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”