Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 31-10-2014
Naczelna Rada Lekarska (NRL) 17 października 2014 r. ogłosiła cztery stanowiska:
-
W sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – projekt nie wskazuje źródeł finansowania proponowanych rozwiązań i jest tożsamy z senackim projektem ustawy odrzuconym w sierpniu 2014 r. Ponadto NRL stwierdza, że „(...) wszelkie ewentualne zmiany dotyczące uprawnień pacjentów do poziomu refundacji świadczeń opieki zdrowotnej powinny być realizowane bez angażowania w proces ustalania zakresu tych uprawnień lekarzy i lekarzy dentystów udzielających świadczenia”.
-
W sprawie polityki senioralnej – do której programowania przez rząd NRL odniosła się z niepokojem. Szczególny sprzeciw wywołała informacja zawarta w rządowych „Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020” o tym, że przyjęcie tego dokumentu nie spowoduje dodatkowych kosztów dla sektora publicznego. „To oczywiste, że zmiany muszą kosztować, bez określonych źródeł finansowania program nie będzie z sukcesem realizowany” – czytamy w stanowisku NRL. Ponadto Rada zwraca uwagę na fakt, że konieczne jest wprowadzenie zmian: tak dotyczących zabezpieczenia społecznego seniorów, jak i w ochronie zdrowia, przy czym konieczna jest wnikliwa analiza problemu, w której powinni wziąć udział przedstawiciele środowiska medycznego.
-
W sprawie prawa lekarzy do postępowania w zgodzie z sumieniem – Rada zdecydowała, że „(...) lekarze mają prawo do korzystania z prawa do odmowy podejmowania działań niezgodnych z ich sumieniem i nie mogą być poddawani żadnym naciskom, dyskryminacji ani represjom z tego powodu”. Jednocześnie
stwierdzono, że „(...) stanowiska samorządu lekarskiego zrzeszającego wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w sprawie sumienia mają charakter neutralny światopoglądowo i politycznie. Taki charakter muszą mieć także wszelkie prezentacje opinii samorządu w tej sprawie”. -
W sprawie poselskich projektów zmiany przepisów dwóch ustaw: o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – NRL zgłosiła uwagi i zastrzeżenia do proponowanych zmian dotyczących zapisów związanych z wykonywaniem świadczeń zgodnie/niezgodnie z sumieniem lekarza lub lekarza dentysty oraz przypomniała, że w marcu tego roku skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności przepisu art. 39 ustawy z Konstytucją w aspektach związanych z obowiązkami lekarza odnośnie wykonywania lub odmowy udzielenia świadczeń niezgodnych z sumieniem. „Wobec faktu, iż żaden z opiniowanych projektów ustaw nie proponuje rozwiązań, które wychodziłby naprzeciw oczekiwaniom środowiska lekarskiego oraz rozwiewałyby istotne wątpliwości co do niekonstytucyjności obecnie obowiązującej regulacji, Naczelna Rada Lekarska negatywnie opiniuje przedmiotowe projekty”.
Źródło: nil.org.pl