Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 24-03-2014
W Toruniu, na uniwersytecie, powstało Centrum Transferu Technologii (CTT) – spółka, która będzie m.in. pomagała naukowcom wprowadzać na rynek ich wynalazki, zajmie się oceną tego, czy konkretna rzecz będzie nadawać się do wprowadzenia na rynek, oraz wyceną wprowadzanych rozwiązań.
Niektóre z posiadanych już przez naukowców patentów mogą przydać się dentystom - w CTT istnieją bowiem gotowe pomysły, z których może skorzystać stomatologia. W wśród nich jest między innymi patent na materiał, który ułatwi leczenie protetyczne – można z niego wytwarzać implanty stomatologiczne. Jest też patent w sam raz dla diagnostów laboratoryjnych i specjalistów nauk medycznych, czyli nowy sposób oznaczania infekcji bakteryjnych przy użyciu chromatografii cieczowej.
Jednak droga od pomysłu do patentu i jego komercjalizacji jest w naszym kraju skomplikowana, a w opinii tych, którzy już próbowali przedrzeć się przez gąszcz przepisów i wymagań prawnych, wręcz wyboista. To blokuje nie tylko wdrażanie do użytku komercyjnego wiele rozwiązań, które mogłyby okazać się znaczącym ułatwieniem w pracy i w życiu, ale również wpływa negatywnie na rozwój współpracy między środowiskiem akademickim i firmami produkcyjnymi. Pomimo trudności, CTT stawia na rozwój kooperacji na linii naukowcy – firmy prywatne.
– Korzystamy z tego, że Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego rusza z Funduszem Powiązań Kooperacyjnych – chodzi tu o powstawanie klastrów, wybraliśmy 10, w których moglibyśmy zaistnieć – mówi Paweł Matlakiewicz, prezes CTT.
CTT chce w najbliższym czasie rozesłać do ponad 120 firm województwa kujawsko-pomorskiego zaproszenia do udziału we współpracy w ramach tych klastrów.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”