Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-02-2014
Zdaniem prof. dr hab. n. med. Tomasza Konopki, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, konieczne są szkolenia z profilaktyki onkologicznej kierowane do lekarzy dentystów.
Opóźnienie rozpoczęcia leczenia nowotworu jamy ustnej lub rozwijającego się w innej części głowy i szyi wynosi w Polsce ok. 200 dni. Jak podaje „Puls Medycyny” w wydaniu z dnia 29.11.2013 r. wg prof. Konopki 104 dni zależą od pacjenta, a reszta od lekarzy.
„Rola lekarza stomatologa nie sprowadza się tylko do ekstrakcji i wypełnień” — komentuje prof.
Konopka. „Są grzybice jamy ustnej, które w ok. 20 proc. nie muszą oznaczać zmian przednowotworowych, ale warto to sprawdzić. A potem leczyć, nawet nie onkologicznie, ale profesjonalnie”.
Nowotwór głowy lub szyi to jedno z tych schorzeń, które długo rozwijają się „po cichu”, a z uwagi na niespecyficzne objawy w początkowym stadium rozwoju często są diagnozowane dopiero na etapie zaawansowanym. Dlatego potrzebna jest profilaktyka. Aby była skuteczna, pacjenci muszą wiedzieć, co powinno zaniepokoić, a dentyści - na co zwracać szczególną uwagę podczas oceny stanu jamy ustnej pacjenta podczas rutynowej wizyty w gabinecie.
Źródło: „Puls Medycyny”