Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 10-10-2013
„Spośród wielu uprawnień pacjenta coraz większego znaczenia nabiera prawo do poszanowania jego intymności i godności osobistej. Obejmuje ono prawo do umierania w godności i spokoju oraz do zapewnienia środków służących łagodzeniu bólu i innych cierpień” - informuje „Medycyna Praktyczna” w wydaniu z dnia 17.09.2013 r. Prawa pacjentów do poszanowania intymności oraz godności osobistej regulowane są przez przepisy:
-
ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – nakładające na lekarza obowiązek poszanowania tych praw oraz obowiązek zadbania o to, aby pozostały personel medyczny przestrzegał w postępowaniu z chorym przysługujących mu praw,
-
ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta,
-
aktów zawierających normy etyczne: Kodeks Etyki Lekarskiej oraz Deklarację Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie Praw Pacjenta w Europie,
-
kodeksu cywilnego, który uznaje intymność i godność osobistą człowieka za tzw. dobra osobiste.
W praktyce poszanowanie intymności i godności osobistej podczas badania lekarskiego lub wykonywania procesu leczniczego sprowadza się do traktowania pacjenta kulturalnie, życzliwie, z szacunkiem i z poszanowaniem jego woli.
Jeśli intymność lub godność osobista pacjenta zostaną w sposób zawiniony naruszone, pacjent ma prawo skierować sprawę do sądu. Sąd może zaś nakazać wypłatę zadośćuczynienia (pacjentowi lub na określony cel społeczny) lub też zastosować środki ochrony niemajątkowej: przeprosiny, sprostowanie, zaniechanie dalszych naruszeń.
Źródło: „Medycyna Praktyczna”