Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 20-06-2013
W kwietniu 2013 instytut Millward Brown na zlecenie firmy Philips przeprowadził badanie "Ocena stanu zdrowia Polaków". Badanie przeprowadzono na 1008 osobach w wieku 15-75 lat. Jego celem było poznanie, jak Polacy oceniają swoje samopoczucie i jakich problemów ze zdrowiem spodziewają się w ciągu najbliższych 5 lat. Okazuje się, że choć słyniemy z narzekania, w rzeczywistości czujemy się nieźle. Prawie połowa respondentów w pytaniu o samopoczucie odpowiedziała, że ogólnie rzecz biorąc czuje się dobrze, a prawie co trzeci Polak ocenił, że bardzo dobrze. Tylko co 11 ankietowany stwierdził, że jego samopoczucie jest wspaniałe. Z kolei 16 proc. badanych oceniło, że czuje się słabo albo źle.
Wyniki pytania o to, jakich chorób przewlekłych Polacy mogą spodziewać się w ciągu najbliższych 5-ciu lat, wskazują głównie na choroby układu krążenia, kłopoty z widzeniem oraz trudności w poruszaniu się – tak odpowiadała prawie 1/3 ankietowanych. Ponad 30 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź trudno powiedzieć, a reszta wskazywała na nowotwór, udar, otyłość i cukrzycę.
W spisie zagrożeń zdrowotnych nie figuruje paradontoza ani inne choroby jamy ustnej. Tymczasem niektóre przewlekłe schorzenia pierwszego odcinka przewodu pokarmowego urosły już do rangi chorób cywilizacyjnych. Czy wciąż za mało wiemy, jak schorzenia te mogą być szkodliwe dla zdrowia całego organizmu?
Źródło: „Metro”