Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-04-2013
Najnowsze badania przeprowadzone przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED pokazują nadal bolesną statystykę: aktywny zawodowo Polak odwiedza gabinet stomatologiczny raz w roku, i to najczęściej wtedy, kiedy złapie nagły ból zęba.
Pozostałe wyniki badania wyraźnie wskazują, dlaczego z zębami Polaków jest tak źle, pomimo tego, że mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników dostępności do usług dentystycznych:
-
Prawie 60 proc. aktywnych zawodowo Polaków ostatnio odwiedziło dentystę w ciągu roku, przy czym 63 proc. ankietowanych wskazuje na ból zęba jako na główny powód wizyty w gabinecie, a tylko 25 proc. respondentów umawia się na spotkania w gabinetach w celu dokonania przeglądu stomatologicznego.
-
Najczęściej na wizyty kontrolne chodziły osoby z wykształceniem wyższym (35 proc.). Pacjenci z wykształceniem podstawowym i zawodowym na przegląd uzębienia decydują się dwukrotnie rzadziej. Przeciętnie 10 proc. więcej kobiet niż mężczyzn chodzi na wizyty kontrolne.
-
Do profilaktyki większą wagę przywiązują ludzie młodzi, w wieku 18-30 lat.
-
Nadal strach przed dentystą to zaraz po cenie najważniejszy powód, dla którego unikamy posiedzeń na fotelu. Ponad 1/5 Polaków nie odwiedza stomatologa z braku czasu, a nieco mniej wskazuje na odległe terminy w publicznej służbie zdrowia jako na przyczynę rzadkich spotkań z dentystą.
Źródło: „Głos Pomorza”