Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 24-05-2012
„Od początku 2012 r. przedsiębiorcy zgłosili do urzędów skarbowych ponad 48 tys. kas fiskalnych. To ok. 24 proc. wszystkich urządzeń zainstalowanych przez podatników w całym 2011 r.” - podaje „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dn. 8.05.2012 r.
Urzędnicy wskazują na to, że coraz więcej lekarzy i stomatologów rejestruje kasy fiskalne.
Od maja zeszłego roku obowiązuje nowe prawo, które włączyło m.in. lekarzy oraz prawników do grona podatników objętych obowiązkiem rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych. Resort finansów szacował, że lekarze i prawnicy będą grupami najliczniej rejestrującymi kasy. Tymczasem ze statystyk wynika, że urządzenia ewidencjonujące obrót zarejestrowane przez lekarzy stanowią tylko 15 proc. zgłoszonych do urzędu skarbowego kas (dane dotyczą terminu od maja do grudnia zeszłego roku). W przypadku urządzeń zarejestrowanych przez prawników odsetek ten stanowi zaledwie 3 proc.
Z informacji uzyskanych przez „DGP”od urzędów skarbowych wynika, że w niektórych regionach kraju lekarze i stomatolodzy liczniej rejestrują kasy – wyjątkowo dużo zgłoszeń rejestracyjnych w zeszłym roku dokonali stomatolodzy w Krakowie. Również w Łodzi kasy zgłaszane przez stomatologów i lekarzy stanowią najliczniej rejestrowane urządzenia.
O tym trzeba pamiętać:
-
po zakupie kasy rejestrującej obrót należy urządzenie poddać fiskalizacji oraz w terminie 7 dni od fiskalizacji zgłosić kasę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w celu nadania kasie numeru ewidencyjnego, który powinien być naniesiony na obudowę urządzenia;
-
zgłoszeniu podlegają wszystkie nabyte urządzenia: kasa główna oraz kasy rezerwowe.
Wśród najczęściej pojawiających się błędów, które popełniają podatnicy, urzędnicy skarbówki wymieniają:
-
nieprawidłowe wskazanie naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniach, co powoduje złożenie zgłoszenia przez podatnika i serwisanta niezgodnie z właściwością miejscową;
-
brak podpisu podatnika, brak daty ufiskalnienia kasy rejestrującej, przekroczenie 7-dniowego terminu do złożenia zawiadomienia o miejscu instalacji kas rejestrujących.
W urzędach skarbowych dostępne są broszury i szkolenia informacyjne, w których znajdują się praktyczne porady dla podatników związane m.in. z zagadnieniami dotyczącymi rejestracji kasy fiskalnej; podatnicy mogą też z pytaniami zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”