Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-05-2008
Statystyki wskazują, iż stomatolodzy podjęli ofensywę w staraniach o zdobycie dotacji z Unii Europejskiej. Dentyści stanowią aż 10% wnioskodawców, którzy otrzymali wsparcie finansowe w sektorze mikroprzedsiębiorstw. Siła tego sektora tkwi... w podobieństwie wyposażenia i specyfice funkcjonowania gabinetów stomatologicznych. Z racji tego, że wszystkie gabinety działają według podobnych zasad i są wyposażane w podobne urządzenia, wystarczy jeden dobrze napisany i pozytywnie zaopiniowany wniosek o dotację, by inni chętni na wsparcie finansowe mogli się na nim opierać.
Z boomu na pomoc finansową skorzystają również pacjenci, którzy będą leczeni w nowocześnie wyposażonych gabinetach.
Pojawiają się jednak głosy krytyczne:
-Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy o taki kierunek wsparcia przedsiębiorczości nam chodziło. Taka pomoc podnosi poziom usług dla mieszkańców, ale wątpię, czy ma wpływ na długofalową konkurencyjność regionu – zauważa jeden z członków PKPP Lewiatan.
Trudno bowiem przesądzać na podstawie analiz statystycznych dotyczących ilości przyznanych dotacji o ich wpływie na rozwój danego sektora przedsiębiorstw i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań.
Dzięki pieniądzom z zagranicy na pewno upowszechniona zostanie profilaktyka stomatologiczna. Gmina Przemęt ma szansę dostać 700 tys.€ z Funduszu Norweskiego na realizację projektu „Żyjmy zdrowo – razem”. Ze wsparcia skorzystałyby głównie maluchy z Przemętu, ponieważ zostałyby objęte profilaktyką przeciwpróchnicową. Program objąłby wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, niezależnie od tego, czy są zapisane do przedszkoli. Działania zapobiegające próchnicy objęłyby fluoryzację, okresowe wizyty kontrolne u stomatologa, wykrywanie wad wymowy i zgryzu oraz konsultacje rodziców z dentystą. Oprócz działań z dziedziny stomatologii w projekcie przewidziano też budowę Parków Zdrowia – dziecięcych placów zabaw, gdzie maluchy będą mogły zadbać o swoją tężyznę fizyczną.
Projekt uzyskał już pozytywną opinię krajowych decydentów i czeka na akceptację państw darczyńców Funduszu Norweskiego, czyli Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.
Źródło: „Rzeczpospolita”, „Głos Wielkopolski”