Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościDziałalność gosp., podatki, finanse

Kwartalny ryczałt
  • 10-04-2008
 

Opodatkowanie w formie ryczałtu mogą wybrać m.in. lekarze, dentyści, technicy dentystyczni, felczerzy, położne, weterynarze. Warunkiem opłacania podatku w formie ryczałtu jest wykonywanie wolnego zawodu osobiście, na rzecz indywidualnych pacjentów i bez świadczenia usług na rzecz instytucji. W „Gazecie Prawnej” czytamy, iż pewna grupa podatników może „(...)obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania.” . Mogą tak robić jedynie ci, których „(...) otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 tys. euro. Dla 2008 roku daje to w złotych kwotę 94,2 tys. zł.”.

 

Jeśli podatnik - stomatolog spełnia te kryteria i wybierze opłacanie ryczałtu co kwartał, musi do 20 stycznia danego roku podatkowego poinformować o wyborze naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Jeśli tego nie uczyni w terminie, przyjmuje się, że nadal opłaca podatek według wcześniej wybranych zasad.

 

Jeśli ryczałt ma być opłacany kwartalnie, należny podatek powinien wpłynąć na konto urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca po zakończeniu kwartału, za który należy się podatek, a za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie złożenia zeznania. W trakcie roku nie trzeba składać żadnych deklaracji podatkowych – robi się to za dany rok podatkowy tylko raz i jest na to czas do 31 stycznia roku następnego po minionym roku podatkowym.

 

Podatek w formie ryczałtu płaci się od przychodu, w wysokości 20% zarobionej sumy. Podatnik wybierając opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie ma możliwości odliczania poniesionych kosztów prowadzenia działalności. Musi prowadzić ewidencję przychodów – wpisów do księgi ewidencyjnej dokonuje się nie później niż do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni i powinny one być ujęte chronologicznie.

 

Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS