Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

To trzeba wiedzieć o specjalizacjach cz. 2
  • 21-06-2011
 

 

 

 

 

 

Specjalizacja nie zawsze przebiega modelowo. Istnieją różne sytuacje, w wyniku których lekarz może mieć problemy z realizacją samego programu specjalizacji lub z ukończeniem specjalizacji o czasie. Jak sobie wtedy radzić? Na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące zdobywania specjalizacji na łamach „Służby Zdrowia” odpowiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Piotr Olechno.

  • W uzasadnionych przypadkach w czasie trwania specjalizacji, możliwa jest zmiana kierownika specjalizacji. Zmiana ta może nastąpić na wniosek lekarza lub kierownika.

  • Jeśli kierownik specjalizacji rezygnuje ze swej funkcji, lekarz, który był jego podopiecznym, powinien mieć wyznaczonego nowego kierownika specjalizacji, najlepiej w tej samej jednostce szkolącej.

  • Pracodawca, który wyraził zgodę na szkolenie specjalizacyjne lekarza, może ją w trakcie trwania szkolenia wycofać. Wtedy lekarz powinien zgłosić się z prośbą do wojewódzkiego ośrodka o wyznaczenie nowego miejsca, w którym jego specjalizacja może być ukończona. W przypadku, kiedy jednostka, w której odbywał szkolenie, uległa likwidacji lub straciła uprawnienia do przeprowadzania szkoleń specjalizacyjnych, lekarz powinien być skierowany do innej uprawnionej jednostki.

  • Specjalizacja powinna przebiegać zgodnie z planem. W przypadku utrudniania lekarzowi realizacji programu specjalizacji ma on prawo zgłosić ten fakt właściwemu konsultantowi wojewódzkiemu. O sytuacjach takich należy informować odpowiednio wcześnie, by nie doszło do opóźnień w realizacji planu specjalizacji. W sytuacji uniemożliwiania realizacji założeń specjalizacji, lekarz może wystąpić z wnioskiem o zmianę kierownika specjalizacji lub zawnioskować o przeniesienie do innej jednostki szkolącej.

  • Lekarz ma możliwość ubiegać się o przedłużenie specjalizacji przez Ministra Zdrowia. Może to mieć miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach, np. wtedy, gdy lekarz nie ze swojej winy, ale z winy przełożonego nie może terminowo zakończyć programu specjalizacji.

Źródło: „Służba Zdrowia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS