Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-03-2024
LASER jest skrótem oznaczającym technologię wykorzystującą wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Po raz pierwszy w stomatologii laser został wykorzystany w latach 60. XX wieku. Obecnie stosowane są lasery miękkie (zimne) oparte na diodach półprzewodnikowych, a także lasery twarde (m.in. CO2, neodymowo-itrowo-aluminiowy) – znajdują zastosowanie w leczeniu tkanek twardych, jak i miękkich.
Lasery dentystyczne przekazują światło do tkanek za pośrednictwem ośrodka aktywnego, którym może być gaz, kryształ lub półprzewodnik w stanie stałym. Energia świetlna wytwarzana przez laser może oddziaływać z tkanką na cztery różne sposoby – przez odbicie, transmisję, rozpraszanie i absorpcję.
Laser CO2 – długość fali jest tutaj wysoce selektywna dla wody, dzięki czemu można taki laser wykorzystać do szybkiego i skutecznego usuwania tkanek miękkich oraz zatrzymania krwawienia przy minimalnej penetracji.
Laser Nd:YAG to bardzo wydajny laser chirurgiczny, a także prowadzone są badania nad zastosowaniem go do niechirurgicznego oczyszczania dziąseł przy chorobach przyzębia.
Lasery erbowe charakteryzują się największą absorpcją wody i największym powinowactwem do hydroksyapatytu. Są preferowane do odbudowy twardych tkanek zębów.
Lasery diodowe wykorzystuje się do estetycznej rekonstrukcji dziąseł, wydłużania koron zębów, odsłonięcia zębów zatrzymanych, usuwania tkanek objętych stanem zapalnym, w przerostach, do frenektomii, fotostymulacji w przypadku zmian aftowych czy opryszczkowych.