Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 12-01-2023
Wyzwaniem dla praktyki w stomatologii pozostają obecnie szczególnie wczesna identyfikacja, interwencja i przerwanie rozwoju próchnicy podczas wypełniania ubytków. Z tego powodu na celowniku wielu naukowców znalazły się nanomateriały, gdyż odpowiednio przygotowane mogą przylegać do zębów i uderzać w kwaśne biofilmy, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie w profilaktyce próchnicy i odbudowie ubytków zębowych.
Zespół naukowy z Chin i Kanady opracował w 2022 r. oparty na nanomateriałach system dostarczania wielu leków, który działa przeciwbakteryjne i regenerująco „na żądanie”. Klasyczne kuliste struktury miceli, załadowane środkami przeciwbakteryjnymi i regenerującymi, tworzą samoorganizujący się system dostarczania wielu leków, który reaguje na obecność bakterii.
Każda zawarta w nim nanocząsteczka cechuje się silną adhezją do szkliwa zębów – dzięki temu specyficznie przylega do zęba; ponadto identyfikuje warunki próchnicotwórcze i inteligentnie uwalnia leki w kwaśnym pH. Tym samym zapewnia zębom ochronę przed przyleganiem bakterii i odporność na biofilm próchnicotwórczy oraz przywraca mikroarchitekturę i właściwości mechaniczne zdemineralizowanych zębów. Wykazano, że miejscowe leczenie z zastosowaniem tego systemu nanocząstek skutecznie zmniejsza początek i nasilenie próchnicy bez wpływu na różnorodność mikroflory jamy ustnej i na pozostałe tkanki błony śluzowej tego obszaru.