Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 16-09-2022
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w swojej stronie poinformowało, że: „W drugiej połowie sierpnia prof. Paula Perlea z Komitetu ds. Łączności i Wsparcia Członkostwa FDI przesłała do organizacji członkowskich World Dental Federation Oświadczenie dotyczące próchnicy zębiny i zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej”.
We wspomnianym oświadczeniu nacisk kładzie się na stosowanie współczesnych metod usuwania zębiny próchnicowej, opracowanych zgodnie z wynikami badań opartych na dowodach naukowych oraz zaleceniami konsensusu międzynarodowego w celu utrzymania żywej miazgi zębów z głębokimi ubytkami, a w konsekwencji wydłużenia żywotności zębów.
Zgodnie z bieżącymi zaleceniami, dentysta powinien:
-
zachować tkanki zębiny, które nie są zdemineralizowane oraz tkanki, w których następuje remineralizacja;
-
zadbać o odpowiednie uszczelnienie, mocując wypełnienie na zdrowej zębinie i/lub szkliwie, kontrolując w ten sposób zmianę próchnicową i inaktywując pozostałe bakterie;
-
ograniczyć do minimum dyskomfort pacjenta i dolegliwości bólowe;
-
zadbać o zdrowie miazgi, zachowując resztki zębiny i zapobiegając obnażeniu miazgi, czyli w razie potrzeby w pobliżu miazgi należy zachować zębinę miękką dotkniętą próchnicą;
-
zadbać o uzyskanie maksymalnej trwałości wypełnienia poprzez usunięcie odpowiedniej ilości miękkiej zębiny, aby zastosować trwałe wypełnienie o wystarczającej objętości i sprężystości, a tym samym zapewnić prawidłowe uszczelnienie.
Źródło: PTS