Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-03-2022
Choroby układu mięśniowo-szkieletowego mają coraz większy wpływ na populację na całym świecie. Definiuje się jako urazy bądź zaburzenia mięśni, nerwów, ścięgien, stawów, chrząstek i dysków kręgosłupa. Dolegliwości mogą pojawiać się w obrębie szyi, nadgarstków, dłoni, górnej i dolnej części pleców, bioder, kolan, stóp, a stan osoby dotkniętej schorzeniem i bólem może ulec pogorszeniu lub też ból może stać się permanentny, co szczególnie obserwowane jest podczas pracy zawodowej.
Dentyści zaliczani są do grup zawodowych, gdzie choroby układu mięśniowo-szkieletowego związane z pracą i wynikający z nich ból pojawiają się z dużą częstotliwością. Ponadto wiele badań wskazuje, że schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego stanowią jeden z największych problemów stomatologów. Ponieważ wpływają one na fizyczne, psychologiczne i społeczne aspekty życia i pracy, mogą przyczyniać się do poważnego obniżenia jakości życia i produktywności lekarza. Z opublikowanego w tym roku badania naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż ponad 86% uczestników badania odnotowało u siebie dolegliwości związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Najczęściej ból lokalizował się w ramionach i był umiarkowanie intensywny. Hiszpańscy badacze odnotowali, że jednym z czynników wyzwalających ból w dolnej części pleców była wysoka wartość BMI.
Z uwagi na poważne konsekwencje tych zaburzeń, profilaktyka ma kluczowe znaczenie dla zachowania sprawności zawodowej stomatologów i jakości ich życia na odpowiednio wysokim poziomie.