Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-06-2018
Do najczęstszych przypadłości jamy ustnej dotykających osoby starsze zaliczają się: próchnica, choroby przyzębia, w tym paradontoza. Wszystkie prowadzić mogą do utraty zębów. Zjawisko bezzębia wcale nie jest rzadkie wśród seniorów – w Polsce odsetek osób bezzębnych jest jednym z najwyższych w Europie i wynosił 8 lat temu 44 proc. Stan ten wynika z ograniczonych możliwości leczenia stomatologicznego, co z kolei warunkowane jest skąpą liczbą świadczeń gwarantowanych. Powodem jest też bariera ekonomiczna – polskich seniorów nie stać w większości na korzystanie z prywatnych usług dentystycznych. Choć do naszego kraju z uwagi na niskie ceny leczenia i protetyki przyjeżdża wiele osób, aby ratować zęby i wstawiać implanty w ramach turystyki stomatologicznej, dla przeciętnego polskiego emeryta ceny usług w gabinetach są zaporowe. Powoduje to, że osoby starsze w Polsce odkładają leczenie zębów na czas bliżej nieokreślony. Tym samym zwiększa się u nich ryzyko zapadania na groźne dla życia choroby układu krążenia i odzębową chorobę odogniskową.
Jeśli dokładnie przyjrzeć się statystykom, wyjdzie na to, że stan zdrowia jamy ustnej polskich seniorów jest alarmujący. 5 lat temu w badaniach populacyjnych wykazano, że zaledwie 5 proc. osób starszych w Polsce ma zdrowe przyzębie. Ponadto co drugi senior ma dysfunkcję układu stomatognatycznego wynikającą z braków zębowych nieuzupełnionych protezami dentystycznymi lub implantami. Obecnie – wg Wskaźnika Aktywnego Starzenia (AAI) – nasz kraj znajduje się na przedostatnim miejscu wśród 28 innych państw europejskich.
Aby poprawić statystyki, potrzeba działań profilaktycznych i edukacyjnych – kierowanych jednak nie tylko do seniorów (bo ci już zęby stracili lub tracą), ale do młodych pokoleń – aby w swoje życie wdrażali pozytywne nawyki i zmiany, które uchronią ich przed utratą zębów w starszym wieku. To zadanie dla wszystkich stomatologów, także pedodontów.