Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-02-2017
Snus, popularna w Szwecji używka na bazie tytoniu w postaci tabaki wcale nie jest bezpieczna dla tkanek jamy ustnej. Analiza wyników długoterminowego badania, w którym pod lupę wzięto zdrowie jamy ustnej u 54,5 tys. zamieszkujących ten kraj mężczyzn, wykazała, że snus może powodować owrzodzenia w jamie ustnej, a codzienne jego stosowanie przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 – schorzenia silnie powiązanego z chorobami jamy ustnej toczącymi się w przyzębiu. Wzrost ryzyka zachorowania jest drastyczny, ponieważ u mężczyzn przyjmujących codziennie 1-2 porcje tej używki odnotowano aż o 70 proc. większe prawdopodobieństwo zachorowania.
Dzięki odpowiedniej metodologii badań udało się wyeliminować z analizy osoby palące papierosy. Z tego powodu otrzymane wyniki są miarodajne właśnie dla snusu.
Mechanizm działania snusu wymaga jeszcze zbadania, ale naukowcy wskazują na fakt, że zawarta w tytoniu nikotyna osłabia wrażliwość komórek na insulinę, co powoduje narastanie oporności na ten hormon i rozwój cukrzycy typu 2.
Jedyną zaletą stosowania snusu zamiast papierosów jest mniejsze ryzyko rozwoju nowotworu jamy ustnej.
Źródło: „Journal of Internal Medicine”