Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 25-01-2017
Stomatolog i technik dentystyczny na co dzień używają wielu mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeń, których sprawność powinna być okresowo sprawdzana, a czynność ta odnotowywana w dokumentacji. W dokumentacji tej muszą znaleźć się zapisy odnośnie wykonanych instalacji urządzeń medycznych, ich napraw, konserwacji, działań serwisowych, aktualizacji oprogramowania, przeglądów, regulacji, kalibracji, wzorcowań, sprawdzeń i kontroli bezpieczeństwa sprzętu wykorzystywanego do udzielania świadczeń zdrowotnych. Całość, włącznie z datami wykonanych czynności kontrolnych/naprawczych/instalacyjnych, nazwiskami osób, które wykonywały konkretną czynność i podpisem tej osoby, stanowi tzw. paszport techniczny aparatury.
Zaleca się, aby dokument ten był przechowywany w miejscu użytkowania danej aparatury. Konieczność przechowywania paszportu technicznego urządzenia i zapewnienia bezproblemowego dostępu do niego uprawnionym służbom kontrolującym stanowi obowiązek świadczeniodawcy. Obowiązkiem jest również konieczność archiwizowania dokumentacji przez okres 5 lat od chwili zaprzestania użytkowania urządzenia.
Wymienione obowiązki wynikają z ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, ustawy z 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe, rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej; rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.
Źródło: Opracowanie własne