Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 11-05-2016
Kiedy część dentystów inwestuje w rozwój gabinetów w celu lepszego wykorzystania potencjału tkwiącego w turystyce stomatologicznej i leczeniu pacjentów, którzy przyjeżdżają do Polski specjalnie na leczenie zębów, niektórzy stomatolodzy – odwrotnie: sami wyjeżdżają, chcąc pomagać innym. Zjawisko takie coraz częściej obserwują m.in. duchowni, do których zgłaszają się osoby świeckie zainteresowane niesieniem pomocy innym – na misjach, ale wykorzystując posiadane umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Tarnowie. Z tamtejszej diecezji na początku kwietnia do szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej wyjechali trzej lekarze, których misja polegać będzie na przeprowadzaniu operacji medycznych i edukowaniu miejscowego personelu. Już w marcu w tamtejszej placówce szpitalnej powstał gabinet dentystyczny z prawdziwego zdarzenia: z odpowiednim wyposażeniem i kadrą. W ciągu zaledwie dwóch tygodni pomoc znalazło tam już ok. 200 pacjentów. Leczył ich lekarz-stomatolog z Polski.
Duchowni organizujący misje potwierdzają, że zaangażowanie osób świeckich w akcje misyjne cieszy.
– Kolejne osoby świeckie już zgłosiły chęć wyjazdu do Afryki. Ich praca jest nie do przecenienia. Zawody i zdolności, którymi dysponują, to wielka pomoc w budowaniu lepszej codzienności ludzi, którzy nierzadko mogą liczyć tylko na pomoc Kościoła – mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi do spraw misji.
Źródło: „Polska Gazeta Krakowska”