Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-10-2015
„Amerykańskie Towarzystwo Dentystyczne zdefiniowało pojęcie Evidence-Based Dentistry (EBD), jako drogi wiodącej do zdrowia jamy ustnej, która wymaga rozsądnego połączenia systemowej oceny klinicznych dowodów naukowych, wpływających na zdrowie pacjenta z biegłością w praktyce klinicznej lekarza dentysty i preferencjami samego pacjenta” – informuje „Gazeta Lekarska” w wydaniu z dnia 21.09.2015 r. EBD jest składową szerszego systemu: Evidence-Based Medicine, opisującego praktykę wykorzystywania w podejmowaniu decyzji klinicznych najlepszych dostępnych dowodów naukowych dotyczących skuteczności, efektywności oraz bezpieczeństwa podjętego postępowania klinicznego. Dowodami tymi są wiarygodne badania eksperymentalne dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa interwencji medycznych oraz badania obserwacyjne, które dostarczają danych o efektywności i bezpieczeństwie zastosowanego leczenia.
Na biegłość dentysty składają się: posiadana wiedza, fachowość i zdolność podejmowania decyzji nabywana przez lata pracy. Umiejętności te przekładają się na bardziej trafną diagnostykę i przemyślaną identyfikację problemów zdrowotnych pacjenta.
Na osiąganie sukcesu w leczeniu stomatologicznym zgodnie z logiką EBD konieczne jest przestrzeganie 5 kroków:
-
sformułowanie klarownych pytań związanych z problemem klinicznym, na które szuka się odpowiedzi;
-
poszukiwanie odpowiedzi dotyczących podobnych problemów klinicznych w wiarygodnym piśmiennictwie;
-
krytyczna ocen uzyskanych danych;
-
zastosowanie w wyważony sposób istotnych informacji w leczeniu pacjenta;
-
dokonanie oceny skuteczności zastosowanego leczenia.
Aby ułatwić lekarzom praktykom pracę i oszczędzić czasochłonnych poszukiwań rozwiązania problemu zdrowotnego, współcześnie decyzje coraz częściej podejmowane są na podstawie rekomendacji wydawanych przez uznanych w danej dziedzinie specjalistów.
Tyle teoria. W praktyce EBD wciąż raczkuje, choć potencjał rozwojowy ma. Warto jednak zawsze pamiętać, że to jedynie narzędzie, które ma ułatwić podjęcie najlepszej decyzji odnośnie leczenia schorzeń u konkretnego pacjenta. Nie jest to natomiast instrument, który zwolni dentystę z myślenia i osobistej analizy konkretnego przypadku chorobowego.
Źródło: „Gazeta Lekarska”