Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-03-2015
Zmiana przepisów fiskalnych wymogła od 1 marca 2015 r. na lekarzach i dentystach konieczność zainstalowania w swoim gabinecie kasy ewidencjonującej obrót. Nie oznacza to jednak, że każdy stomatolog czy lekarz muszą takie urządzenie posiadać. Oto dwa przykłady obrazujące różne sytuacje.
-
Stomatolog, który świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie musi posiadać kasy fiskalnej. Wynika to z faktu, że obowiązkowi ewidencjonowania podlega wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT), a w przypadku dentysty świadczącego usługi medyczne wyłącznie w ramach kontraktu NFZ przyjmuje się, że to Fundusz Zdrowia jest nabywcą tych usług, czyli podmiot niebędący osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej ani rolnikiem ryczałtowym.
-
Jeśli stomatolog świadczy usługi medyczne w ramach własnej działalności gospodarczej wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ, a chce sprzedać sprzęt, którego nie używa innemu stomatologowi prowadzącemu własną działalność gospodarczą, wówczas nie ma obowiązku instalowania kasy fiskalnej. Jeśli ten sam dentysta będzie chciał sprzęt sprzedać osobie fizycznej nieprowadzącej DG, wówczas – nawet jeśli byłaby to tylko jedyna tego typu transakcja – zobowiązany jest zainstalować kasę i zewidencjonować sprzedaż sprzętu.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”