Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-03-2015
„Dyrektor nie może uzupełniać godzinami dyżurowymi czasu pracy rezydenta, jeśli wykonuje on obowiązki na podstawie odrębnych umów: dotyczącej szkolenia w ramach rezydentury i przewidującej dyżury medyczne” – donosi „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dn. 5.03.2015 r.
Nagminną praktyką stało się bowiem inne postępowanie:
- Szpitale, które są zobowiązane po dyżurze udzielić rezydentowi dzień wolny, potrącają im godziny z etatu, analogicznie jak w przypadku innych lekarzy (...) – zauważa Ryszard Kijak z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Lecznice robią tak w oparciu o uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 6 listopada 2014 r. (sygn. akt I PZP 2/14), która głosi, że godziny przepracowane w ramach dyżuru medycznego mogą dopełniać czas pracy lekarza do obowiązującej go tygodniowej normy, a dopiero za ewentualną nadwyżkę przysługuje mu dodatek jak za godziny nadliczbowe. W opinii prawników, którą otrzymał OZZL, uchwała ta nie odnosi się jednak do rezydentów.
Związek zwrócił się z prośbą o wydanie opinii prawnej w tej sprawie po skardze jednego z rezydentów, który zauważył, że na powyższym systemie rozliczeń traci miesięcznie kilkaset złotych. Zgodnie z opinią prawników działanie szpitala uzupełniającego godzinami dyżurowymi czasu pracy rezydenta jest bezprawne, ponieważ rezydentury są przyznawane i finansowane przez ministra zdrowia ze środków budżetu państwa. Wysokość płacy lekarzy rezydentów jest ustalana przez ministra zdrowia w zależności od dziedziny medycyny, w której odbywa szkolenie specjalizacyjne oraz roku kształcenia, natomiast wynagrodzenie za dyżury przysługuje mu na podstawie umowy o ich pełnienie. Umowę tę zawiera z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne lub staż kierunkowy.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”