Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-02-2015
„Już od 1 marca 2015 r. przedstawiciele pewnych zawodów będą bezwzględnie zobowiązani do rejestrowania sprzedaży przy użyciu urządzenia fiskalnego. Warto pamiętać o możliwości odzyskania wydatków na ten cel. Nie jest ona oczywiście bezwarunkowa” – przypomina „Rzeczpospolita” w wydaniu z dnia 11.02.2015 r.
Przepisy dotyczące włączenia dentystów i lekarzy prowadzących praktyki do grona przedsiębiorców, na których nałożono obowiązek posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania obrotu przy jej użyciu, obowiązują od 1 stycznia 2015 r. Od tego dnia obowiązuje bowiem rozporządzenie ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przedsiębiorców obowiązują dwa terminy zainstalowania kasy fiskalnej:
-
1 marca 2015 r., dotyczący podatników (dla profesji wymienionych w § 4 pkt 2 rozporządzenia – ppkt f dotyczy lekarzy i dentystów) prowadzących do tej pory działalność gospodarczą i świadczących usługi dla klientów;
-
2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę zwolnienia – dla wszystkich pozostałych przedsiębiorców.
Oznacza to, że 1 marca tego roku kasa fiskalna powinna pojawić się we wszystkich obecnie działających gabinetach medycznych, natomiast od 1 czerwca – w firmach, które rozpoczęły działalność z dniem 1 marca 2015 r.
Zakup kasy fiskalnej to wydatek dla przedsiębiorcy. Ustawodawca umożliwia osobom prowadzącym działalność gospodarczą ubieganie się o zwrot części nakładów poniesionych na nabycie urządzenia rejestrującego. Wg przepisów ustawy o VAT, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu na kasach w obowiązujących terminach, mają możliwość odliczenia od podatku należnego kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu. Kwota ta liczona jest bez podatku, przy czym maksymalnie może to być 700 zł. Aby uzyskać zwrot pieniędzy wydanych na kasę, trzeba spełnić łącznie wszystkie z wymienionych niżej warunków:
-
przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie złożyć do naczelnika urzędu skarbowego pisemne zgłoszenie o liczbie używanych kas i miejscu (adresie) ich używania;
-
rozpocząć ewidencjonowanie obrotu na kasie w obowiązujących terminach, czyli – zależnie od sytuacji przedsiębiorcy – albo 1 marca 2015 r., albo dwa miesiące później;
-
posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą w postaci faktury i dowód zapłacenia całej należności;
-
zgłosić fiskalizację kasy.
Źródło: „Rzeczpospolita”