Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Minimalne emerytury przedsiębiorców
  • 17-09-2012
 

 

 

 

 

W Polsce ok. 2 mln osób prowadzi wlany biznes. Głównie jest to działalność gospodarcza oparta na tzw. samozatrudnieniu. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne niewielkie firmy odprowadzają składki do ZUS jedynie w minimalnej wymaganej wysokości, czyli 60 proc. średniego wynagrodzenia. Z informacji podanych w „Gazecie Wyborczej” z dn. 21.08. wynika, że „minimalna kwota, jaką w 2012 r. muszą zadeklarować do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, twórcy i artyści oraz osoby wykonujące wolny zawód na podstawie przepisów o ryczałtach podatkowych (m.in. lekarze, technicy dentystyczni, felczerzy, położne, pielęgniarki, tłumacze, nauczyciele udzielający lekcji na godziny), to 2115,60zł”. Oddawanie ZUS-owi składek jedynie w minimalnej wymaganej kwocie oznacza, że po przejściu na emeryturę przedsiębiorca otrzyma świadczenie emerytalne również w minimalnej wysokości, w dodatku w części przypadków do minimalnego świadczenia będzie dopłacać państwo. Z wyliczeń przeprowadzonych na łamach gazety wynika, że przesyłanie składek w wyższej niż minimalna kwocie nie za bardzo się przedsiębiorcy opłaca – świadczenie emerytalne nie będzie za wysokie.

Związki zawodowe postulują ujednolicenie zasad odprowadzania składek przez przedsiębiorców i osoby zatrudnione na etacie. Chcą, aby prowadzący działalność gospodarczą płacili ZUS-owi składki zależne od wysokości dochodu i tym samym sami odkładali na wyższą emeryturę z systemu publicznego. Osoby zaangażowane w prace Komisji Trójstronnej wskazują jednak na zagrożenia wynikające z wprowadzenia takiego rozwiązania:

- Musimy pamiętać, że mówimy tu o składkach ludzi najbardziej przedsiębiorczych. Oni nie boją się ryzyka. Jesteśmy w Unii Europejskiej, więc wykorzystają do prowadzenia działalności to państwo, które oferuje najlepsze do tego warunki. Potrafię sobie wyobrazić, że na przykład osoby samozatrudnione będą się rejestrowały w Holandii czy na Słowacji – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan“.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS