Dziecko
Ankieta
- 22-08-2008
Każdy pacjent podlegający pod ubezpieczenie zdrowotne, ma prawo do korzystania z usług wybranego przez siebie stomatologa. Przysługują mu darmowe świadczenia stomatologiczne, ujęte w wykazie usług refundowanych przez NFZ. Jedynym warunkiem jest, by wybrany gabinet znajdował się na liście placówek posiadających kontrakt z Funduszem.
NFZ refunduje:
-
Prześwietlenie rtg, jeśli dołączone jest do dokumentacji i połączone z innymi świadczeniami stomatologicznymi; przysługuje dwa razy w roku.
-
Usuwanie złogów z połówki łuku zębowego raz w roku; oczyszczanie korzeni zębowych na ¼ łuku zębowego (znieczulenie i opatrunek są odpłatne).
-
Leczenie protetyczne z zastosowaniem akrylowych protez dentystycznych ruchomych częściowych lub całkowitych; uzupełnienie braków zębów protezą częściową lub całkowitą w przypadku utraty wszystkich zębów. Świadczenia przysługują raz na 5 lat.
-
Naprawę protez zębowych wykonanych na ubezpieczenie; raz na 2 lata.
-
Leczenie próchnicy zębów:
-
bezpośrednie pokrycie miazgi
-
opatrunek leczniczy w zębie stałym
-
opracowanie zęba i założenie plomby (tylko z wypełnień podstawowych: amalgamaty, kompozyty; za plombę z lepszych materiałów trzeba dopłacić różnicę wynikającą z zastosowania wypełnienia bardziej kosztownego)
-
trepanację (otwarcie) martwego zęba i założenie opatrunku
-
dewitalizację („zatrucie”) miazgi zęba i założenie opatrunku
-
leczenie kanałowe – poza zębami trzonowymi i przedtrzonowymi
-
ekstrakcję zęba (znieczulenie bezpłatne przysługuje raz w roku; zaopatrzenie rany jest już odpłatne).
-
Dzieciom dodatkowo przysługuje lakowanie szczelin stałych zębów szóstych – raz do ukończenia 7 roku życia, oraz lakierowanie zębów stałych w ćwiartce łuku zębowego (raz na kwartał).
-
Leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym jedno lub dwu szczękowym i naprawy aparatu – tylko do ukończenia 12 r.ż. Za darmo jest szlifowanie zębów i całkowita proteza dziecięca.
-
Usuwanie zawiązków zębów stałych u dzieci ze wskazań ortodontycznych.
Źródło: „Głos Pomorza”