Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedziećProfilaktyka

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Wrażliwy, mały pacjent
  • 01-08-2008
 

Nie każde dziecko u stomatologa będzie się zachowywać tak, jak życzyliby sobie tego opiekunowie lub personel medyczny. Jeśli maluch oglądał wcześniej gabinet stomatologiczny, będzie się czuł pewniej. Pierwsze wizyty powinny być dla dziecka jak najmniej stresujące i nie powinny trwać zbyt długo. Dobrze, by dentysta i opiekunowie wiedzieli, że:

  1. Sprawny przebieg wizyty zależy od pozytywnego nastawienia wszystkich uczestników spotkania. Jeśli opiekunowie będą zdenerwowani, dziecku trudno będzie opanować strach. Jeżeli stomatolog okaże zniecierpliwienie lub irytację, malec może odmówić współpracy.
  2. Wizyta nie powinna trwać zbyt długo. Dziecku trzeba powiedzieć, że w gabinecie będzie nie dłużej niż to konieczne. To pomaga opanować strach przed dentystą. Kilkulatek nie wytrzyma dłużej niż 20 – 30 minut. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym okażą cierpliwość jedynie na ok. 45 minut.
  3. Podczas rozmowy z dzieckiem o planowanym leczeniu nie należy używać niezrozumiałych dlań słów. Wszystko trzeba wyjaśnić i pokazać, ale w sposób prosty i odpowiedni do wieku dziecka.
  4. Nie należy straszyć dziecka strzykawką i igłą – jeśli znieczulenie jest konieczne, to albo należy pokazać dziecku strzykawkę i zabezpieczoną igłę, albo zręcznie ją ukryć, a malcowi zademonstrować tylko wacik nasączony żelem, którym wstępnie znieczuli się miejsce wkłucia igły.
  5. Zabiegi dentystyczne powinno się przeprowadzać w jak najmniej bolesny sposób i zawsze z poszanowaniem odczuć malca. Poziom stresu u dziecka jest wystarczająco wysoki już w chwili, gdy siada ono na fotelu stomatologicznym. Dodatkowe traumy mogłyby zniechęcić je do współpracy. Ważna jest wnikliwa obserwacja poziomu tolerancji malucha na nieprzyjemne bodźce. Jeśli dziecko jest wyjątkowo wrażliwe, można zaproponować mu chwilę przerwy lub podać znieczulenie.
  6. Należy wzbudzać zaufanie dziecka – szczególnie ważne są tu niewerbalne środki komunikacji: intonacja głosu, gesty, mimika. Dla dziecka świat jest albo „czarny”, albo”biały” i łatwo można stracić zaufanie brzdąca (które później bardzo trudno odzyskać). Dziecko, które ufa opiekunom i stomatologowi nie będzie sprawiać kłopotów podczas wizyty.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS