Dziecko
Ankieta
- 09-09-2008
Fluor to pierwiastek niezbędny dla rozwoju zębów – gwarantuje solidną strukturę szkliwa. Szczególnie ważny jest dla dzieci – intensywnie rosnące organizmy wymagają stałej podaży tego mikroelementu. Jego nadmiar może być jednak szkodliwy – na zębach pojawiają się przebarwienia (choroba zwie się fluorozą, a plamki na szkliwie powstają z powodu miejscowego niedorozwoju krystalicznej struktury twardych tkanek zębów), a większe dawki fluoru prowadzą do zatrucia ogólnoustrojowego. Dlatego należy kontrolować ilość przyjmowanego przez dziecko fluoru.
Fluor znajduje się w pastach do zębów, kosmetykach, soli kuchennej, cukierkach, art. spożywczych, gumie do żucia, wodzie i herbacie. Sporo fluoru znajduje się w owocach morza i w żelatynie. Najwięcej fluoru przyjmuje się z płynami oraz stosując fluorkowane pasty do zębów. By u dzieci nie doszło do jego nadmiernego spożycia, WHO zaleca, by nakładać im pastę w ilości nie większej jak ziarnko grochu i pilnować, by nie spożywały za dużo produktów wzbogacanych tym pierwiastkiem.
Dzienne dawki spożycia fluoru dla dzieci i młodzieży wynoszą:
-
Niemowlęta: do 6. miesiąca życia: 0,1 mg dziennie; od 6 miesiąca do 12 miesiąca życia: 0,5 mg dziennie.
-
Dzieci - 1 do 3 lat: 0,7 mg dziennie - 4 do 8 lat: 1.1 mg dziennie - 9 do 13 lat: 2,0 mg dziennie.
-
Młodzież: chłopcy od 14. do 18. roku życia: 2,9 mg dziennie - od 19 lat wzwyż: 3,1 mg dziennie; dziewczęta od 14 do 18 lat: 2,9 mg dziennie - od 19 lat wzwyż: 3,1 mg dziennie.
Źródło: „Express ilustrowany”