Dziecko
Ankieta
- 11-06-2008
Fluoryzacja, czyli utwardzanie szkliwa, to ważny element profilaktyki przeciwpróchnicznej. Fluor ma znaczący wpływ na zdrowie zębów, ponieważ wzmacnia szkliwo i powoduje, że staje się ono mniej wrażliwe na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicy. Najwięcej fluoru dostarcza się do organizmu z wodą – informacji, ile tego pierwiastka jest w wodzie wodociągowej, udzielają pracownicy lokalnej stacji inspekcji sanitarnej.
Fluor należy dozować umiejętnie, a stosowanie suplementów zawsze uzgodnić z dentystą czy lekarzem ogólnym. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci. Nadmiar fluoru prowadzi do fluorozy – choroby zębów, objawiającej się przebarwieniami na szkliwie. Plamy na zębach pojawiają się tam, gdzie na skutek nadmiernej podaży fluoru nie doszło do prawidłowego wykształcenia twardej tkanki zęba.
Suplementację fluoru u dzieci można rozpocząć, o ile lekarz na to pozwoli, jeszcze przed wyrżnięciem zębów mlecznych. Kiedy pojawi się pierwszy mleczak, należy stosować fluorkowaną pastę do zębów, przeznaczoną specjalnie dla małych dzieci i do czyszczenia zębów mlecznych. Jest w niej mniej fluoru niż w preparatach przeznaczonych dla dorosłych. Porcja pasty wielkości ziarnka grochu to wystarczająca ilość do oczyszczenia małych ząbków. Zastosowana dwukrotnie w ciągu doby, dostarczy odpowiedniej ilości fluoru.
Kiedy wyrosną pierwsze zęby stałe, dobrze przejść na pastę przeznaczoną dla dzieci z mieszanym „garniturem” zębów. Pasta taka zawiera więcej fluoru. Dziecko w tym wieku nie połyka już preparatów czyszczących i świetnie radzi sobie z wypluwaniem śliny.
Pociechy, które mają większość zębów stałych, powinny czyścić zęby pastą dla dorosłych. Dziecku może początkowo nie odpowiadać ostry, mentolowy smak nowej pasty. Należy poszukać takiego preparatu, który ma łagodniejszy smak, ale skład dostosowany do zębów stałych. Dziecięca pasta do zębów nie nadaje się do czyszczenia zębów stałych, ponieważ zawiera za mało fluorków.
Stomatolog może zalecić dodatkową, okresową fluoryzację. Należy pilnować ilości dostarczanego fluoru i zawsze konsultować z lekarzem zasadność suplementacji.
Źródło: Opracowanie własne