Dziecko
Ankieta
- 03-08-2007
Leczenie ortodontyczne polega na noszeniu specjalnych aparatów ortodontycznych. Wykorzystuje się w nich siły, które przebudowują kości. Następuje wtedy:
-
resorpcja kości po stronie nacisku,
-
apozycja kości po stronie pociągu.
Aparaty są opierane o zęby. Z jednej strony powodują poprawienie ustawienia leczonych zębów, ale z drugiej mogą przesuwać te, o które oparty jest aparat i które mają prawidłową pozycję.
Rodzaje aparatów ortodontycznych:
-
czynne – oddziałujące siłą mechaniczną,
-
ruchome – zmieniają kształt i wielkość łuków zębowych, stosowane są u dzieci.
Zbudowane są z klamry (element utrzymujący) oraz śruby i sprężyny (elementy mechaniczne). Przeważnie są wykonane z akrylu, często kolorowego.
Leczenie za pomocą aparatu ruchomego trwa 3–4 lata. Nosi się go w nocy lub przez kilka godzin w ciągu dnia. Co kilka tygodni trzeba je aktywować (m.in. rozkręcać śruby i doginać druty).
-
stałe – przesuwają pojedyncze zęby.
Zbudowane są z zameczków (metalowych, porcelanowych, złotych lub z tworzyw sztucznych) przyklejanych do korony zęba, pierścieni zakładanych na trzonowce oraz drutów, które je łączą (trzeba je wymieniać, przeważnie co miesiąc).
Aparaty stałe przymocowuje się na około 2 lata (leczenie czynne). Po ich ściągnięciu kontynuuje się leczenia za pomocą innych aparatów lub specjalnych szyn (leczenie retencyjne).
-
czynnościowe – wykorzystujące siły wyzwalane podczas pracy mięśni
Aparaty te mogą wpływać na kształt szczęk, ale tylko wtedy, gdy one jeszcze rosną, a więc u dzieci i młodzieży.