Dziecko
Ankieta
- 09-04-2008
Kiedy ortodonta obejrzy uzębienie i zgryz dziecka, może zapaść decyzja o konieczności podjęcia leczenia istniejących wad i noszeniu przez pociechę aparatu ortodontycznego. Zależnie od wieku dziecka oraz od zakresu działań korygujących, ortodonta zaleci wykonanie aparatu stałego albo ruchomego.
Aparaty ruchome: leczenie trwa ok. 2 - 4 lat i polega na noszeniu aparatu przez ściśle określoną ilość godzin w ciągu doby. Aparat zazwyczaj zakłada się na noc oraz na kilka godzin w ciągu dnia. By leczenie było efektywne, konieczna jest dyscyplina małego pacjenta względem długości noszenia aparatu, terminowość wizyt kontrolnych u ortodonty oraz pilnowanie przez rodziców, by dziecko aparat rzeczywiście zakładało. Aparaty ruchome poleca się dzieciom, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych. Dotyczy to grupy dzieci między
Dziecko może samo zakładać taki aparat - trzeba je wcześniej tego nauczyć. I zwracać uwagę na dyscyplinę małego pacjenta. Jeśli ortodonta zaleci wykonywanie dodatkowych ćwiczeń, które wspomogą prawidłowy rozwój zgryzu, należy je wykonywać regularnie i uczulić dziecko, że od takiej „gimnastyki” bardzo wiele zależy.
Aparaty stałe: zakłada się je starszym dzieciom, u których proces wymiany zębów mlecznych na stałe został zakończony. Dotyczy to grupy nastolatków między
Leczenie ortodontyczne dzieci jest refundowane do ukończenia przez nie 12 roku życia, z zastosowaniem aparatu ruchomego. Za aparat stały trzeba już zapłacić – jest to wydatek ok. 900 – 5000 zł (zależnie od sposobu wykonania aparatu).
Źródło: „Świat Kobiety”