Dziecko
Ankieta
- 21-02-2014
Po sygnałach, które wskazują na to, że nawet opieka stomatologiczna w szkole może stać się przyczynkiem do prób wyłudzenia pieniędzy z puli przeznaczonej na finansowanie świadczeń refundowanych, wielu rodziców i opiekunów interesuje się faktem, czy dziecko też może mieć swoje konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Okazuje się, że tak. Niepełnoletniemu dziecku konto w ZIP może założyć rodzic lub prawny opiekun, pod warunkiem, że sam ma już takie konto w Informatorze. Podczas zakładania konta na dziecko osoba dorosła musi mieć przy sobie swój dowód osobisty lub paszport.
Młodzież, która ukończyła 16 lat, ale nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości, o ile posiada już dowód osobisty albo paszport, może samodzielnie założyć sobie konto w ZIP.
- Korzystanie z systemu jest bezpłatne i dobrowolne. Formalności związane z rejestracją zajmują nie więcej niż kilka minut – zapewnia Marek Jakubowicz z oddziału NFZ w Rzeszowie.
Urzędnicy zachęcają do zakładania kont w ZIP i sprawdzania swojej historii leczenia oraz leczenia dzieci. Przypominają też, że transfer danych z gabinetu lub lecznicy może trwać nawet 2 miesiące, zatem na na pojawienie się zapisu w ZIP trzeba nieco poczekać. Nie jest zatem tak, że jeśli wizyta u stomatologa odbyła się wczoraj, już jutro będzie można przeczytać informację o niej w systemie.
- Dentysta prześle do nas sprawozdanie, w którym wykaże tę wizytę do 10. dnia następnego miesiąca. Eksport z naszego systemu odbywa się po północy dnia następnego. Wizyta powinna być widoczna w ZIP rano, dzień po tym, gdy dentysta przesłał sprawozdanie – mówi Renata Kania z Podkarpackiego Oddziału Funduszu Zdrowia.
Źródło: „Nowiny”