Dziecko
Ankieta
- 24-10-2012
Lepiej o siebie dbaj, a nie będziesz musiał tracić nerwów, zdrowia i czasu w oczekiwaniu na wizytę u lekarza – tak najkrócej można by nakreślić receptę na zachowanie dobrej kondycji osobie, która chce się leczyć na ubezpieczenie. W opinii tych, którzy nie narzekają zbyt na zdrowie, profilaktyka i zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna to podstawy zachowania dobrej kondycji. Leczenie prowadzone przez lekarzy wymieniają oni dopiero na dalszej pozycji. Z kolei ci, u których ze zdrowiem nie najlepiej, leczenie medyczne uznają za główną podwalinę pod zachowanie zdrowia, prawidłową dietę i regularną aktywność fizyczną lokują zaś na dalszych pozycjach.
Realia działania rodzimej służby zdrowia nie pozostawiają złudzeń: dostać się do dobrego lekarza na ubezpieczenie jest coraz trudniej. Na wizytę u specjalisty czeka się przez wiele miesięcy, na wykonanie specjalistycznego zabiegu – nawet kilka lat. Trudno też czasem dostać skierowanie na badanie – lekarze wypisują je niechętnie, wiedząc, że za wykonanie badania będzie musiała zapłacić przychodnia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku usług prywatnych – widać to szczególnie dobrze na przykładzie stomatologii, która doskonale radzi sobie bez współpracy z NFZ. Pacjenci sami widzą, że prywatnie lekarz przyjmuje od ręki, a na ubezpieczenie trzeba swoje odczekać. Żeby więc nie tracić zdrowia w oczekiwaniu na pomoc medyczną, specjaliści radzą, by chorobom zapobiegać; bo leczenie jest kosztowne i czasochłonne. Domeną polskich pacjentów jest przychodzenie do stomatologa i do lekarza, kiedy już coś boli. A to stanowczo za późno.
- Tylko profilaktyka jest w stanie uchronić nas przed poważnymi chorobami. chodzi o wykonywanie podstawowych badań tak, by w odpowiednim czasie ją rozpoznać, a tym samym ochronić zdrowie –mówił Mieczysław Szatanek, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Dbajmy zatem o siebie, póki czas: chodźmy na okresowe badania, systematycznie spotykajmy się z dentystą, wyeliminujmy z diety szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej i całego ustroju cukier, alkohol i inne używki oraz postawmy na ruch – nawet wycieczkę do gabinetu dentysty da się połączyć z profilaktyką niekoniecznie stomatologiczną: wystarczy do gabinetu przejść się piechotą, aby w całym organizmie odczuć pozytywne skutki ruchu.
Źródło: „Echo Dnia”