Dziecko
Ankieta
- 04-06-2012
Leczenie chorób jest kosztowne. Chorowanie przeciętnie uszczupla budżet rodziny co miesiąc o kilkadziesiąt - kilkaset złotych. Leczenie może być tańsze, pod warunkiem, że stosuje się metody, które koszty te obniżają.
Najważniejsze sposoby na obniżenie kosztów leczenia to:
-
Profilaktyka – blisko połowa mieszkańców naszego kraju (niezależnie od płci) nie wykonuje badań profilaktycznych (poza obowiązkowymi związanymi z pracą zawodową). Profilaktyka jest u nas niedoceniana – głównie przez pacjentów; również nie wszyscy lekarze zwracają właściwą uwagę na ten aspekt zachowania zdrowia. Polacy, szczególnie panowie, w większości są przekonani o swoim doskonałym stanie zdrowia. 58 proc. mężczyzn nie widzi potrzeby poddawania się takim badaniom. Podobną postawę prezentuje 43 proc. kobiet. Część wyjaśnia, że na wykonanie badań nie ma czasu (15 proc. panów i 18 proc. pań). Aż 60 proc. ankietowanych nie poddawało się badaniom profilaktycznym od 2 lat, choć powinno się je wykonywać co roku.
-
Samoleczenie – daje nadzieję na niższy koszt walki z chorobą oraz powrót do zdrowia. Pod warunkiem, że jest to mądre samoleczenie, najlepiej konsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Tymczasem lista błędów popełnianych przez osoby próbujące na własną rękę leczyć schorzenia jest długa: od zażywania leków „od sąsiadki” po aplikowanie sobie nadmiaru najrozmaitszych medykamentów naraz.
-
Słuchanie zaleceń lekarza oraz systematyczna współpraca z nim – Polacy nie zawsze stosują się do wskazań medyków. Lekceważą terminy wizyt kontrolnych, zmieniają lub pomijają dawki leków, ignorują sygnały wysyłane przez organizm, który potem np. bólem zębów przypomina o spotkaniu z dentystą. „Stomatolodzy przyznają,że gdyby Polacy bardziej dbali o zęby, co pół roku chodzili na kontrolę, nie musieliby tak dużo wydawać na leczenie” - podaje „Zdrowie”.
-
Szczepienia ochronne – ich znaczenia nie sposób przecenić szczególnie w przypadku wielu groźnych chorób, które mogą poważnie uszkodzić zdrowie na całe życie albo doprowadzić do śmierci. Szczepienia ochronne pozwalają zaoszczędzić na wizytach u lekarzy oraz na lekach; chronią bezpośrednio ciało, a pośrednio – portfel i zarobki.
-
Ubezpieczenia dodatkowe – tego typu ochroną zdrowia jest zainteresowanych co piąty Polak, ale wg nich miesięczny koszt takiej polisy nie powinien przekraczać 100 zł. Za niewielką miesięczną składkę otrzymuje się możliwość leczenia w prywatnych gabinetach medycznych bez konieczności płacenia za wizytę i za wykonanie badań.
Źródło: „Zdrowie”