Dziecko
Ankieta
- 22-02-2012
Przepisy regulujące prawa pacjentów i uprawnienia do korzystania ze świadczeń medycznych na ubezpieczenie określają, że każde dziecko, które nie ukończyło 18-go roku życia, może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej – i to niezależnie od tego, czy zostało zgłoszone do ubezpieczenia, czy też nie. W zasadzie każde dziecko powinno być zgłoszone do systemu ubezpieczeń zdrowotnych – przez rodzica, opiekuna prawnego albo przez przedstawiciela placówki, która sprawuje faktyczną pieczę nad młodym Polakiem.
W sytuacji, kiedy dziecku trzeba szybko udzielić świadczeń medycznych czy stomatologicznych, np. kiedy wystąpią poważne uszkodzenia zębów czy układu stomatognatycznego, opiekun powinien przedstawić w placówce leczniczej dowód ubezpieczenia dziecka. Jeżeli dziecko nie zostało zgłoszone do ubezpieczenia, należy udokumentować tytuł do korzystania ze świadczeń.
- W przypadku osoby nieubezpieczonej do 18. roku życia – dokumentem potwierdzającym tożsamość albo skróconym odpisem aktu urodzenia. Jako tytuł rozliczenia z NFZ za świadczenia wykonane na rzecz dzieci nieubezpieczonych, świadczeniodawca przedstawia status: „dziecko nieubezpieczone z prawem do świadczeń, do 18. roku życia” - wyjaśnia Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
W sytuacji, kiedy w czasie ferii rodzice przekazują dziecko pod opiekę np. dziadków, muszą pamiętać, że tymczasowym opiekunom powinni wręczyć dowód ubezpieczenia niepełnoletniego (np. zaświadczenie od pracodawcy, ważną książeczkę zdrowia dla członków rodziny, druk ZUS RMUA i zgłoszenie do ubezpieczenia), oraz pisemne oświadczenie, że konkretna osoba w określonym czasie będzie sprawować faktyczną opiekę nad pociechą.
Źródło: „Kurier Szczeciński”