Dziecko
Ankieta
- 19-05-2008
Okazuje się, że współczesne słodycze, wbrew utartej od wielu lat opinii, nie tylko nie muszą być szkodliwe dla zdrowia zębów, ale mogą nawet wzmacniać szkliwo i zmniejszać ryzyko powstawania zmian próchniczych.
Na tegorocznych Targach ISM – największej na świecie imprezie skupiającej producentów, dystrybutorów, handlowców i smakoszy słodyczy, zaprezentowano smakołyki, które zaliczają się jak najbardziej do segmentu słodkości, ale są przyjazne zdrowiu zębów. Wszystkie pyszności, które nie szkodzą szkliwu opatrzone są międzynarodowym symbolem stylizowanego zęba pod parasolem – to znak rozpoznawczy, zawierający informację dla klienta: „Jestem bezpieczny dla twoich zębów”.
Na rynku od kilku lat pojawiają się słodycze z logo bezpieczeństwa – cukier został w tych produktach zastąpiony sztucznymi substancjami słodzącymi, a skład wzbogacono o szereg dodatków, które wzmacniają szkliwo. Zazwyczaj są to substancje mineralne lub witaminowe. Bezpieczne słodycze występują najczęściej w postaci pastylek lub cukierków do ssania, albo drażetek czy gum do żucia. Długi czas, kiedy smakołyk pozostaje w ustach, pozwala na optymalne wykorzystanie cennej zawartości (minerały ulegają efektywniejszemu wbudowaniu w szkliwo).
Do nowych, przyjaznych zębom słodyczy sceptycznie podchodzą starsi konsumenci, nieskorzy do zmiany utartych przez lata poglądów na temat szkodliwości cukru. Dla nich producenci przygotowują specjalne akcje reklamowo – informacyjne, mające za pomocą racjonalnych argumentów, popartych dowodami z badań naukowych, nakłonić dojrzałą klientelę do kupowania nowych smakołyków.
Dzieci ze względu na swój naturalny pociąg do magii słowa „słodycze”, chętnie i bez obaw sięgają po nowoczesne cukierki. Oferta skierowana do milusińskich okraszona jest, oczywiście, mnóstwem kolorowych i bardziej lub mniej praktycznych gadżetów, a opakowania łakoci kuszą obrazkami z postaciami ulubionych bohaterów z bajek.
Jeśli więc dziecko prosi o cukierka, warto podać mu takiego, który nie zniszczy szkliwa. I nie można zapomnieć o umiarze: nadmiar bezpiecznych słodyczy może spowodować przejściowy ból brzucha lub biegunkę.
Źródło: „DETAL DZISIAJ”