Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Lekarze w obronie homeopatii
  • 14-06-2011
 

 

 

 

 

 

W Klinice Chorób Dzieci UJ CM Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zorganizowano konferencję przebiegającą pod hasłem „Kontrowersje w pediatrii“. Wzięło w niej udział ponad 700 osób – specjalistów w różnych dziedzin medycyny. Jednym z poruszanych tematów była zasadność i skuteczność leczenia homeopatycznego.

Pomimo kontrowersji, jakie budzi leczenie homeopatyczne, część lekarzy i lekarzy dentystów zaleca stosowanie tej metody terapeutycznej przy wielu schorzeniach. Bolesne ząbkowanie, schorzenia układu oddechowego, infekcje wirusowe – to tylko część chorób, na które homeopatia może pomóc.

W wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” lek. med. Ewa Wojciechowska, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej, powiedziała:

- Homeopatia, najczęściej stosowana metoda leczenia alternatywnego na świecie, nie powinna budzić negatywnych emocji, gdyż stanowi integralną część medycyny, uznaną przez Unię Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Polscy lekarze do stosowania leków homeopatycznych podchodzą raczej z dystansem – czasem wynika to z niedostatecznej wiedzy na temat istoty i stosowania tej metody terapeutycznej. Uczestników konferencji zaskoczyły informacje o prowadzonych na świecie badaniach, poprzez które próbuje się rozwikłać niewyjaśniony jak odtąd mechanizm działania leków homeopatycznych. E. Wojciechowska podaje przykłady takich badań:

  • Report to the European Commission – wykonany 1996 r. na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

  • Badania prowadzone w 1997 r. na zlecenie National Institute of Health w Stanach Zjednoczonych.

  • Badania naukowe prowadzone (według zasad obowiązujących w medycynie tradycyjnej) na oddziale OIOM-u przez prof. Michaela Frassa w klinice uniwersyteckiej w Wiedniu - pacjentom z sepsą i tym, którzy byli zaintubowani (mieli problemy z dużą ilością zalegającego śluzu) podawano leki homeopatyczne. Efekt leczniczy był bardzo dobry: znaczne skrócenie czasu pobytu pacjentów w szpitalu, a w przypadku chorych z sepsą zmniejszenie liczby zgonów i powrót do zdrowia.

- Przykład ten obala pogląd, że leczenie homeopatyczne jest efektem placebo. U chorych nieprzytomnych nie może być mowy o psychomanipulacji. Drugi przykład, to stosowanie z powodzeniem leków homeopatycznych u zwierząt, gdzie także efekt placebo jest niemożliwy – mówi E. Wojciechowska

Wyniki badań nad efektywnością działania leków homeopatycznych opublikowane były w najbardziej uznanych czasopismach medycznych i naukowych: „The Lancet“ (1997 r.), „British Medical Journal“ (1991 r.) czy European Journal of Clinical Pharmacology (2000 r.). Duże nadzieje na wyjaśnienie zagadki skuteczności silnie rozcieńczonych preparatów leczniczych wiąże się z prowadzonymi obecnie w Szanghaju badaniami nad wysokimi rozcieńczeniami. Pracami kieruje prof. Luc Montagnier, laureat Nagrody Nobla za wykrycie wirusa HIV.

Źródło: „Dziennik Polski”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS