Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedzieć

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Od gry komputerowej do kłopotów ze stawami skroniowo-żuchwowymi
  • 25-05-2011
 

 

 

 

 

 

Specjaliści alarmują: zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych są coraz częstsze. Skutki tych dysfunkcji mogą być poważne: od problemów z czuciem w rękach po zespól niespokojnych nóg, drętwienie twarzy, uporczywe bóle głowy czy bóle kręgosłupa. Dolegliwości te wywołane są przemieszczeniem krążków stawowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Do powstania dysfunkcji przyczyniają się:

  • pełen napięć styl życia (skłania do mimowolnego zaciskania szczęk a stres wywołuje zgrzytanie zębami);

  • żucie gumy – za długo i za często;

  • długie sesje przy grach komputerowych wymagających ciągłej, wzmożonej koncentracji, co skutkuje wzrostem napięcia mięśni w okolicach twarzy, szyi, karku i obręczy barkowej.

Nie zawsze lekarz podstawowej opieki wpadnie na to, by osobę uskarżającą się np. na drętwienie twarzy skierować nie tylko do neurologa ale i do stomatologa. Wynika to m.in. z tego, że dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych nie są jeszcze szeroko kojarzone z dolegliwościami, które mogą pojawiać się w odległych nawet narządach jako efekt wtórny przemieszczenia się krążków stawowych w tych strukturach. Nie ma też wystarczająco częstych sygnałów informacyjno-edukacyjnych kierowanych ze strony stomatologów czy ortodontów do młodych pacjentów i ich opiekunów. Kiedy podczas wizyty młodzi ludzie skarżą się na bóle głowy czy sztywność karku, najczęściej dolegliwości te tłumaczy się wzmożonym stresem lub zbyt długim siedzeniem przed komputerem i wynikającymi z tego konsekwencjami ortopedycznymi. Te ostatnie natomiast mogą być tylko kolejnym skutkiem dysfunkcji w stawach skroniowo-żuchwowych.


 

O tym, że należałoby zatroszczyć się o swoje stawy skroniowo-żuchwowe świadczą trzaski, które pojawiają się podczas opuszczania żuchwy. Zbagatelizowanie tych objawów może w ciągu kilku, kilkunastu lat spowodować wystąpienie bólów w odległych nawet narządach. Najlepiej swoje spostrzeżenia zawczasu skonsultować z lekarzem. Ortodonta lub stomatolog mogą zalecić noszenie szyny relaksacyjnej.

Źródło: „Polityka”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS