Dziecko
Ankieta
- 29-06-2022
Celiakia jest zaburzeniem, które warunkowane jest genetycznie, a polega na nietolerancji glutenu. Ma ona wpływ na działanie całego organizmu; daje również objawy w jamie ustnej.
Schorzenie to przez wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego już od okresu noworodkowego może sprzyjać powstawaniu chorych zębów, a także nieprawidłowościom w obrębie śluzówki jamy ustnej. Wynika to z faktu, że konsekwencją celiakii są zaburzenia wchłaniania, które doprowadzają do niedoboru białek, wapnia, żelaza, a także witamin A, D, E, kwasu foliowego.
U chorych na celiakię mogą również pojawić się nawracające afty na błonie śluzowej jamy ustnej. Notowane są także zapalenie dziąseł i język geograficzny oraz zmiany na zębach w postaci nasilonej próchnicy bądź hipoplazja szkliwa.
Warto wiedzieć, że zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej mogą być jedynym początkowym symptomem celiakii – dotyczy to zaburzeń mineralizacji szkliwa w zębach stałych, a także pojawienia się aft nawracających na śluzówce jamy ustnej. Hipoplazja szkliwa dotyka stałe siekacze i pierwsze trzonowce, występuje symetrycznie na zębach jednoimiennych.
Co ciekawe, naciek komórkowy, jaki pojawia się w aftach występujących w celiakii, pod kątem immunohistochemicznym odpowiada naciekom w błonie śluzowej jelita cienkiego.