Dziecko
Ankieta
- 30-05-2022
Kiedy chore zęby nie nadają się do leczenia, konieczne jest wykonanie ekstrakcji. Usunięcie zęba to jedno z najczęściej wykonywanych działań chirurgicznych w gabinecie stomatologicznym.
Zawsze ekstrakcja zęba wiąże się z uszkodzeniem tkanek, ponieważ dochodzi do fizycznego naruszenia ich ciągłości podczas usuwania tkwiących w przyzębiu korzeni zębów. Powoduje to ból, który w trakcie ekstrakcji jest pod kontrolą dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Kiedy jednak przestaje ono działać, pojawia się ból poekstrakcyjny. Bywa on o różnym natężeniu i charakterze – zazwyczaj jest silniejszy w przypadku istnienia stanu zapalnego, a także w sytuacji, kiedy podczas usuwaniu zęba doszło do powikłań. Ból po ekstrakcji może również być związany z wystąpieniem tak zwanego suchego zębodołu, kiedy z miejsca, z którego usunięty został ząb, oderwany zostaje skrzep.
Do likwidacji bólu po ekstrakcji zęba wykorzystywane są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, a w szczególnych przypadkach stomatolog może zdecydować o stosowaniu silniej działających preparatów.
Ból po ekstrakcji może utrzymywać się przez kilka dni. Jeśli trwa dłużej lub towarzyszą mu objawy ogólne albo miejscowe, które mogą świadczyć o rozwoju stanu zapalnego czy zakażenia, należy bezwzględnie zgłosić się do stomatologa.